Svensk konst - från modernism till samtida

Bror Hjorth, Vårkväll på Flustret (beskuren)

Kursstart: måndag 4 februari (v6).

Vi studerar svensk konsthistoria från modernismens födelse med Matisse-elever, kubister och expressionister till konkretister, 60- och 70-talets happenings och den senaste nutidskonsten. Föreläsningarna behandlar utöver konstriktningar och grupper även enskilda konstnärskap och viktiga utställningar.

Efter genomgången kurs skall man ha kännedom om svensk modern konst och de viktigaste konstriktningar under 1900- och 2000-talet.

Föreläsare: Anna-Kaisa Öhgren
Lokal: Grev Turegatan 55
Tid: 6 föreläsningar. Måndagar kl 14.00-16.00
Kursstart: v. 6, måndag 4 februari. Uppehåll vecka 9 för sportlov.
Kursavgift: 2.600 kr