Rysk konst- och kulturhistoria

Kursstart: Torsdag 24 oktober (v43)

Intresset för rysk konst och ryska antikviteter har vuxit under de senaste dryga 20 åren. Under höstterminen 2019 kommer vi att fördjupa oss i den ryska konst- och kulturhistorien under 1700-, 1800- och 1900-talen. Föreläsningarna kommer bl.a. att ta upp storhetstiden under Peter den Store och Katarina den Stora på 1700-talet. Vi fortsätter sedan med Romanovkejsarnas sista århundrade, rysk bildkonst under 1800-talet, samt ryskt metallkonsthantverk och juvelerarkonst (Fabergé) och avslutar med den tidiga ryska modernismen inom bildkonsten.

Föreläsare: Jan OM Karlsson och Anna-Kaisa Öhgren
Lokal: Grev Turegatan 55
Tid: 6 föreläsningar. Torsdagar 14-16
Kursstart: torsdag 24 oktober Uppehåll v. 44 för höstlov
Kursavgift: 2.600 kr.

24 oktober. Peter den stora och Katarina den stora.
Under Peter den stores regeringstid genomgick det ryska samhället stora förändringar och började öppna upp mot omvärlden. Sankt Petersburg blir huvudstad, man bygger hamnar och låter utländska hantverkare etablera sig i landet. Katarina är en kejsarinna i tiden, stöder kultur och vetenskap och startar tillverkning av konsthantverksprodukter. Vi studerar två starka personligheter och stora regenter.
Anna-Kaisa Öhgren

7 november. Romanovs sista århundrade
Den kejserliga familjen Romanovs livsöden fortsätter in i modern tid att fascinera människor.
Storslagenheten och överdådet under 1800-talet förbyts i nedgång och revolution under 1900-talets första årtionden.
Jan O.M. Karlsson

14 november. Fabergé - juveler och kejserliga påskägg
I Fabergés verkstäder når den Europeiska guldsmides- och juvelerarkonsten, under perioden
1870 - 1918, sin högsta hantverksmässiga och konstnärliga kvalitet. Följ med på en konsthistorisk vandring genom fem decennier av silver, guld, juveler och lyxföremål producerade av de ryska tsarernas hovguldsmed Fabergé.
Jan O.M. Karlsson

21 november. Ryskt måleri under 1800-talet - de stora mästarna.
Under 1800-talet når de internationella konsttrenderna och ismerna de ryska kejsardömet, men samtidigt utvecklar ryssarna delvis egna unika uttryck inom måleriet.
Jan O.M. Karlsson

28 november. Ryskt konsthantverks storhetstid  - Silver och emalj , 1850-1917.
1800-talet inleds med konventionella uttryck inom konsthantverket men vid seklets mitt förnyar man sina konstnärliga uttryck genom att både inspireras av gammelryska stilar och mönster men också under inflytande av de internationella Arts & Craftstraditionerna.
Jan O.M. Karlsson

5 december. Ryskt måleri - sekelskifte och avantgarde. AKS
Vi diskuterar rysk symbolism vid sekelskifte 1900 och det ryska avantgardet efter revolutionen.