Vi ser på konst på Nationalmuseum

Antikskolan

Kursstart: Onsdag 10 april (v15).

Följ med på visning av bildkonsten på nya Nationalmuseum. Med ledning av Antikskolans Jan Karlsson studerar vi originalverk från 1500-talet till 1800-talets slut. Museets samlingar innehåller holländska stilleben, pampiga porträtt, och romantiska landskapsskildringar. Vi lär oss att skilja olika konstnärliga tekniker och att läsa motiv och innehåll.

Kursen ger dig inblick i Nationalmuseums högklassiga och unika samling konst och kunskaper i bildkonst från 1500-talets renässans till 1800-talets naturalism och nationalromantik.

Föreläsare: Jan OM Karlsson
Lokal: Nationalmuseum
Tid: 3 kurstillfällen. Onsdagar kl 14-16 den 10 och 24 april samt 8 maj
Kursstart: vecka 15, den 10 april
Kursavgift: 1.400 kr.