Vi ser på internationell konst på Nationalmuseum

Nationalmuseum

Kursstart: Tisdag 12 november (v46)

Följ med på visning av den svenska bildkonsten på nya Nationalmuseum. Med ledning av Antikskolans Jan Karlsson studerar vi originalverk från 1500-talet till 1800-talets slut. Museets samlingar innehåller pampiga porträtt, intressanta barockkompositioner, flärdfulla 1700-talsmålningar och romantiska landskapsskildringar. Vi lär oss att skilja olika konstnärliga tekniker och att läsa motiv och innehåll.

Kursen ger dig inblick i Nationalmuseums högklassiga och unika samling konst och kunskaper i bildkonst från 1500-talets renässans till 1800-talets naturalism och nationalromantik.

Föreläsare: Jan OM Karlsson
Lokal: Nationalmuseum, kl. 14-16
Kursavgift: 1.400 kr

12 november. 1500- och 1600-talens bilder

19 november. 1700-talet

26 november. 1800-talet