Antikskolan termin II - Från rokoko till historism

Byrå, högklassig gustaviansk, av Johan Neijber

Kursstart: Onsdag 30 januari (v5).

Antikskolan ger dig nycklarna och koderna till tidigare epokers inredningar, möbler och konsthantverk. Föreläsningar om stilar, grundbegrepp och tidstypiska föremål varvas med specialföreläsningar och studiebesök.

Kursen är sammanlagt på två terminer och sträcker sig från antiken till slutet av 1800-talet.

Termin II börjar med rokokon och fortsätter med gustavianskt, sengustavianskt och Karl Johan. Terminen avslutas med ”nystilarna” eller historismen på 1800-talets slut. Vi gör studiebesök på museer och slott för att lära oss om möbelhistoria och på Stockholms Auktionsverk för studier i praktiken.

Efter avslutad kurs med två terminer skall man kunna identifiera och datera olika möbelstilar och dekorelement och känna till de specifika kännetecken som präglar respektive stil. Man får även baskunskap i material, tekniker och märkningar av möbler och konsthantverk.

Föreläsare: Anna-Kaisa Öhgren, Jan OM Karlsson, Ulrica Häller
Lokal: Grev Turegatan 55
Termin II: Rokokon till historismen
Tid: 10 föreläsningar. Onsdagar kl 14.00-16.00
Kursstart: v. 5, onsdag 30 januari. Uppehåll v. 9 för sportlov
Kursavgift: 4.950 kr
Kurslitteratur och inträden vid studiebesök ingår