Antikviteter

Stilleben från Klassiska hösten 2014

Kursstart: v 13.

En kurs om konsthantverk och klassiska antikviteter från 1600- till 1800-talet. Vi går igenom område för område - keramik/porslin, silver, glas, mattor/textilier, bronser och tenn. Vad är falskt och vad är äkta? Vilka är de tidstypiska detaljerna? Vad ligger bakom stämplar och signaturer? Studiebesök på Stockholms Auktionsverk och Hallwyllska muséet ingår.

Föreläsare: Jan O M Karlsson, Anna-Kaisa Summanen Öhgren, Douglas Milling

Lokal: Grev Turegatan 55

Tid: 6 tillfällen, tisdagar kl 14.00 - 16.00

Kursstart: v 13 tisdag den 28 mars 2017 uppehåll v 15 och v16

Kursavgift: 2.450 kr