Konsthistoria - 1800-tal

Madonna Master of the Liverpool, Heliga familjen

Kursstart: v 5

Under våren lär vi oss om  1800-talet, en rik och varierande epok i västerländsk konsthistoria från tidiga 1800-talets romantik till sekelslutets symbolism. Var kom inspiartionen till konsten ifrån? Hur var konstnärslivet i Europas storstäder som Paris eller konstnärskolonierna som Grez sur Loing? På föreläsningarna fördjupar vi oss i bland annat impressionisternas och prerafaeliternas konst men gör även studiebesök på Thielska galleriet och Stockholms Auktionsverk.

Föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren, Jan OM Karlsson

Lokal: Grev Turegatan 55

Tid: 12 föreläsningar. Tisdagar kl. 10.00 - 12.00

Kursstart: v 5, tisdagen den 31 januari  2017, uppehåll v 9, 15 och 16

Kursavgift: 4.950 kr

Kurslitteratur och inträden vid ­studiebesök ingår