Svensk konst 1900-tal Fullbokad

Bror Hjorth, Vårkväll på Flustret (beskuren)

Kursstart: v 6 - Tisdag 6 februari

Vi studerar svensk konsthistoria från modernismens födelse med Matisse-elever, kubister och expressionister till konskretister, 60- och 70-talets happenings och den senaste nutidskonsten. Föreläsningarna behandlar utöver konstriktningar.

Föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgre
Lokal: Grev Turegatan 55
Tid: 6 föreläsningar. Tisdagar kl. 10.00 - 12.00
Kursstart: Vecka 6 tisdagen den 6 februari. Uppehåll vecka 9 för sportlov.
Kursavgift: 2600 kr.

Fullbokad