Design

Erik Chambert

Kursstart: v 6 - Måndag 5 februari

Under tio kurstillfällen går vi igenom modern design- och stilhistoria från Art Nouveau via modernismens genombrott fram till idag. Kursen ger dig grundläggande kunskaper i stilbegrepp, möbler och design från 1900-talets början till 2000-talet.

Studiebesök på Stockholms Auktionsverk ger oss möjlighet att studera föremål i praktiken.

Föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren
Lokal: Grev Turegatan 55
Tid: 10 föreläsningar måndagar 10-12
Kursstart: Vecka 6 den 5 fabruari. Uppehåll vecka 9 för sportlov och vecka 14 för påsklov.
Kursavgift: 4.250 kr.
Kurslitteratur och studiebesök ingår