Design

Erik Chambert

Kursstart: v 39.

Under tio kurstillfällen går vi igenom modern design- och stilhistoria från Art Nouveau via modernismens genombrott fram till idag. Kursen ger dig grundläggande kunskaper i stilbegrepp, möbler och design från 1900-talets början till 2000-talet. Studiebesök på Stockholms Auktionsverk ger oss möjlighet att studera föremål i praktiken.

Föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren

Lokal: Grev Turegatan 55

Tid: 10 föreläsningar måndagar 10-12

Kursstart: Vecka 39 den 25 september 2017, uppehåll för höstlov v. 44.

Kursavgift: 4.250 kr. Kurslitteratur och studiebesök ingår