Antikskolan: Termin I, Antiken - 1700-talets början

Sengustavianska baljfåtöljer av Ephraim Ståhl

Kursstart: v 6.

Antikskolan ger dig nycklarna och koderna till tidigare epokers inredningar, möbler och konsthantverk. Föreläsningar om stilar, grundbegrepp och tidstypiska föremål varvas med specialföreläsningar och studiebesök.
Kursen är sammanlagt på två terminer och sträcker sig från antiken till slutet av 1800-talet. Termin I börjar med antiken och stilhistoriens grundbegrepp som man har nytta av genom hela kursen. Medeltiden studerar vi på Historiska Museet och fortsätter sedan med föreläsningar om renässansen, barocken och senbarocken i början av 1700-talet. Terminerna kan läsas var för sig.
Vi gör studiebesök på museer för att lära oss om möbelhistoria och på Stockholms Auktionsverk för studier i praktiken.

Föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren och  Jan OM Karlsson

Lokal: Grev Turegatan 55

Termin l: Antiken-1700-talets början

Tid: 12 föreläsningar. Onsdagar kl. 10 - 12

Kursstart: v 6, den 8 februari. Uppehåll v 9 och v 15

Kursavgift: 4.950 kr

Kurslitteratur och inträden vid ­studiebesök ingår