Upptäcktsfärd i det sällsamma

En epok går i graven när Stopalo Antiks samling säljs hos Stockholms Auktionsverk under hösten 2019. Med förkärlek till det annorlunda skapade bröderna Cederstrand en magisk värld av föremål från alla tidsperioder. En slags tingens teater som utspelat sig både på filmduken, i butiken på Tegnérgatan och i hemliga lager utanför city.

Historien om Stopalo Antik är också berättelsen om hur tre generationer Cederstrand tog en bit av Europa till Stockholm och en bit av Sverige ut i världen. Mest synlig blev delar av det stora antikvitetslagret när det hyrdes ut som rekvisita till Bergmanfilmen Fanny & Alexander, filmen möblerades med ljuskronor, mahognymöbler och dekorativa skulpturer.

Stopalo stod för Stockholm-Paris-London och var ingen vanlig antikaffär. Inte i någon enda mening. Föremålen hos Stopalo är symboler för drömmar om en annan värld. Gyllene speglar, dignande kristall, målade skåp. Dockhus och dosor. Uppstoppade antiloper och silverföremål i rader.

I Stockholm inleddes epoken 1952 med att Holger Cederstrand, dansk antikhandlare i andra generationen, flyttade från Paris för att öppna antikaffär på Tegnérgatan. Han döpte den till Stopalo. 1950-talet var en blomstrande tid för att sälja internationella, framför allt franska antikviteter, till svenska köpare. Det var då fortfarande billigt att handla på kontinenten.

Ganska snart engagerade Holger en av sina söner, Jean, för att hjälpa honom. Jean hade rest till Paris för att utbilda sig inom tv-mediet men hamnade istället på ett företag som sålde grammofoner. Hans arbetsuppgift där bestod främst i att lyssna efter rasp genom att om och om igen spela Bizets Carmen. Det blev så småningom ganska tröttsamt så när pappa Holger behövde Jeans hjälp med inköp från England tackade han inte nej. Jeans tid ägnades initialt främst åt att förse svenska kunder med blåvitt porslin och engelska möbler.

Brodern Carsten som också hade ett stort intresse för dekorativa antikviteter anslöt så småningom och efter ett antal år tog de två bröderna över verksamheten efter sin far. Stopalo blev snart inte bara en antikhandel, utan också en verklig institution och en källa till inspiration för inredare och scenografer. Under över ett halvsekel kom bröderna Cederstrand att förse svensk filmindustri med rekvisita parallellt med att de drev sin antikaffär.

Storfilmer som Saraband, Den Goda Viljan, Kreuger, Nobel har möblerats av just Stopalos inredningsföremål. Fanny och Alexander var Jean och Carstens absolut största jobb. Bland de senare märks Fröken Frimans krig.

Under hösten 2019, fördelat över tre tillfällen, kommer Stockholms Auktionsverk sälja Stopalos sista lager. I den spektakulära samlingen finns föremål från 1500-tal till 50-tal.

Samlingen är resultatet av drygt femtio års arbete och att kliva in i Stopalos sista lager är att inträda i en värld där tid och rum upplöses. Här trängs magnifika skåp med uppstoppade djur och trämadonnor medan taket dignar av ljuskronor i olika former och storlekar. Originalitet tycks ha varit ledordet. Ibland är det föremål på gränsen till det bombastiska som tar plats här, med en dramatisk känsla som kanske snarare för tankarna till teaterscenen än till minimalistiska neutrala svenska vardagsrum. Inte konstigt att filmen och scenkonsten i denna samling har hittat en guldgruva.

Stopalo Collection Special - en egen auktion på Nybrogatan 32. Auktionen är en digital onlineauktion som visas och säljs på Nybrogatan 32. Auktion den 15 september, visning öppnar den 9 september.

Stopalo Collection Online - urval av föremål som säljs i Frihamnen Magasin 5 under oktober 2019. Auktionen är en digital onlineauktion som visas och säljs i Magasin 5 Frihamnen. Online auktion lördag den 26 oktober.

Höstens kvalitetsauktion - Klassiska - december 2019. Auktionen är en fysisk slagauktion som visas och säljs på Nybrogatan 32.