Succé för Lennartsnäs Slotts onlineauktion!

Den 12 juni såldes del två av Lennartsnäs slottssamling online - det blev en försäljningssuccé! Bland annat såldes en kista i valnöt daterad 1621 med utrop 6 000 sek för 61 000 sek samt ett par skålar från 1800-talets andra hälft med utrop 4 000 sek för 44 000 sek.

Lennartsnäs Slott Interiör. Foto: Fredrik Bokar

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:

546877. BOKSKÅP, 1800-talets första hälft, Karl Johan såld 69 000 sek (utrop 5 000 sek)
548073. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): Gudsmoder, såld 34 000 sek (utrop 3 000 sek)
546919. TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete såld 21 000 sek (utrop 4 000 sek)
547223. KANDELABRAR, 1 par, 1800-talets andra hälft, nyrokoko såld 42 000 sek (utrop 8 000 sek)
545720. BILJARDBORD, omkring 1900 såld 39 000 sek (utrop 8 000 sek)
546871. KISTA, märkt och daterad PS 1621, valnöt såld 61 000 sek (utrop 6 000 sek)
547323. SKÅLAR, på fot, 1800-talets andra hälft såld 44 000 sek (utrop 4000 sek)

Den tredje och sista delen av Lennartsnäs Slottssamling säljs under Art & Antiques den 18 juni