Starkt resultat för Modern + Contemporary Art & Design!

Den 20 november klubbades Modern + Contemporary Art & Design. Under dagen såldes bland annat Joan Mirós, Sans titre för 920 000 SEK och Karin Mamma Anderssons verk Ni börjar ju alltid om II för 790 000 SEK. På möbelsidan är föremål signerade Axel Einar Hjort fortfarande mycket eftertraktade, här såldes soffan Funkis tillverkad för NK 1932 för 245 000 SEK.

267. Joan Miró, Sans titre

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:

Design

94. Paavo Tynell, ljuskrona, Taito såld för 147 000 SEK (utrop 80 000 SEK)
191. Edvin Öhrström. arielvas, Orrefors 1939 såld för 217 000 Sek (utrop 100 000 SEK)
195. Wilhelm Kåge, "Surrea", vas, Gustavsberg såld för 123 000 SEK (30 000 SEK)

Modern konst

209. Gösta Adrian-Nilsson, Komposition såld för 306 000 SEK (utrop 30 000 SEK)
250. Nils Dardel, Två män och en kvinna såld för 440 000 SEK (utrop 200 000 SEK)
258. Gösta Adrian-Nilsson, Valparaiso såld för 460 000 SEK (utrop 300 000 SEK)
261. Ivan Lönnberg, Självporträtt såld för 122 000 SEK (utrop 100 000 SEK)
262. Ivan Lönnberg, Porträtt av Nils Santesson såld för 330 000 SEK (utrop 250 000 SEK)
264. Ivan Lönnberg, Porträtt av Nils Santesson såld för 100 000 SEK (utrop 100 000 SEK)

Contemporary

332. Klara Lidén, Untitled (Bierbank) såld för 255 000 SEK (utrop 125 000 SEK)
335. Maria Miesenberger, Stilla rörelse/Standing motion såld för 574 000 SEK  (utrop 500 000 SEK)
350. Cecilia Edefalk, Självporträtt såld för 194 000 SEK (utrop 200 000 SEK)