Zlatans skor på auktion!

Stockholms Auktionsverk höll den 27 februari 2016 för första gången i Sverige en större onlineauktion med tema Sport och Fritid. Vi söker nu sportmemorabilia till en ny sportauktion i november: OS-föremål, medaljer, autografer, affischer, sportutrustning, matchtröjor mm är av intresse.

Skorna som Zlatan använde i matchen Sve-Eng 2012.

Auktion online 21 november

För mer information kontakta Michael Nilzon
08-453 67 18 • michael.nilzon@auktionsverket.se

Friends Arena eller Nationalarenan invigdes den 14 november 2012 med matchen mellan Sverige-England. Sverige vann med 4-2 och Zlatan gjorde mål i matchminut 20, 77, 84 och 90. Den sista fullträffen var en bicykleta från 30 meter som röstades fram till årets snyggaste mål i världen på FIFAS årliga gala. Målet blev förevigat på ett frimärke. Stockholms Auktionsverk har nu fått förtroendet att sälja Zlatan Ibrahimovics matchanvända skor från just denna historiska match. Här kan du se målet.

Andra höjdpunkter på höstens auktion: en unik silvermedalj och diplom frd;n OS Helsingfors 1952, silverbägare från Kungliga Lawn Tennis Klubben 1909 och 1911, signerad amerikansk fotboll av Joe Montana, signerad baskettröja av Larry Bird, memorabilia från OS 1912 Stockholm, bronsskulptur av Gunnar Torhamn föreställande boxaren Max Schmeling

Tidigare höga noteringar på Stockholms Auktionsverk (exklusive köparprovision):
64 000 kr OS Stockholm 1912, vinnarmedalj i Gymnastik
56 000 kr OS London 1908, vinnarmedalj i Gymnastik
32 000 kr, OS Chamonix 1924, deltagarmärke
27 000 kr, Vespa Popolino, 1962
25 000 kr, Carambolebord 1900-tal
24 000 kr, New Hudson 1928, motorcykel
23 000 kr, skulptur Jussi Mäntynen, idrottspris i brons
22 000 kr, OS-Paris 1924, Silvermedalj
22 000 kr, Zündapp Sport, 1964
20 000 Fotboll med autografer av Brasiliens lag från 1958
20 000 kr, OS 1912, affisch, Olle Hjortzberg
18 500 kr, Svenska fotbollslandslaget 1994, fotbollströja med autografer
18 000 kr OS Sarajevo 1984, fackla
17 000 kr OS Rom1960, fackla
17 000 kr Fotboll med autografer av Sveriges lag från 1958
15 000 kr OS Stockholm 1912, vinnardiplom