Special- & temaauktioner & samlingar

Här kan du se kommande special- och temaauktioner och samlingar. Du hittar information kring vad vi söker och vem du ska vända dig till samt visnings- och auktionsinformation.

Onlineauktioner - dygnet runt året om

Special- & temaauktioner och samlingar 2018

September

Vi kommer till Näset 25-26 september
Stockholms Auktionsverk Malmö utför hemvärderingar.
För mer info: tel 040-694 98 21
info.malmo@auktionsverket.se

Amber
Samling, Auktion online 27 september, Slakthusgatan 22. Kontaktperson Anders Svensson • anders.svensson@auktionsverket.se

Lördagsvärdering i Täby, Danderyd och Djursholm den 29 september
Kontakta oss för mer information
Tel 08-453 67 42 
vardering@auktionsverket.se

Gallerinatten i Malmö den 29 september
Öppet hus hos Stockholms Auktionsverk Malmö, Baltzargatan 6 mellan kl 18-23.

Värderingsevent på Skarshult Slott den 29 september
Stockholms Auktionsverk Helsingborg finns på plats mellan kl 11-14.  
Mer information: tel 042-244 344
info.helsingborg@auktionsverket.se

Värderingsevent på Bosjö Kloster den 30 september
Stockholms Auktionsverk Helsingborg och Malmö finns på plats mellan kl 10-16.  
Mer information: Tel 040-694 98 21
info.malmo@auktionsverket.se

Tidiga kvinnliga modernister
Magasin 5
Auktion online 30 september

Oktober

Fashion & Watches
Auktion online 7-8 oktober. Inlämning pågår! Fashion: Beata af Donner 08-453 67 63 • beata.af.donner@auktionsverket.se. Watches: Albin Petersén 08-453 67 13 • albin.petersen@auktionsverket.se 

Hemvärderingsavdelningen i Magasin 5 besöker Småland och Östergötland 4-5 oktober
Kontakta oss för mer information 
Tel 08-453 67 42 
vardering@auktionsverket.se

Skulptören Tony Emilsons samling 
Auktion online 6 oktober

Värderingsevent i Båstad den 9 oktober
Stockholms Auktionsverk Helsingborg finns på plats mellan kl 11-14.  
Mer information: tel 042-244 344
info.helsingborg@auktionsverket.se

Lördagsvärdering på Lidingö och Bromma den 13 oktober
Kontakta oss för mer information
Tel 08-453 67 42 
vardering@auktionsverket.se

High Chaparall visning 12-19 oktober
För mer information kontakta Helsingborgs Auktionsverk: tel 042-244 344
info.helsingborg@auktionsverket.se

High Chaparall auktion 19-21 oktober
Värderingsevent under samtliga auktionsdagar
För mer information kontakta Helsingborgs Auktionsverk: tel 042-244 344
info.helsingborg@auktionsverket.se

Värderingsevent i Halmstad Konsthall den 17 oktober
Stockholms Auktionsverk Helsingborg finns på plats mellan kl 13-16. 
Mer information: tel 042-244 344
info.helsingborg@auktionsverket.se

Samtidskonst
Temaauktion online

Vapen & Ordnar
Specialauktion Magasin 5. Kontaktperson Peter Willes • peter.willes@auktionsverket.se

Asian Art & Works of Art
22 oktober
Kontaktperson Douglas Milling • douglas.milling@auktionsverket.se

Leksaker & Technica
Temaauktion Magasin 5, kontaktperson Per Björklund • per.bjorklund@auktionsverket.se, Anna Martin Bergman • anna.martin.bergman@auktionsverket.se

Konstglas & keramik
Temaauktion Slakthusgatan 22 och Magasin 5. Kontaktperson Andreas Knutsson • andreas.knutsson@auktionsverket.se (Slakthusgatan 22), Margareta Lundström • margareta.lundström@auktionsverket.se (Magasin 5)

November

Skulptur
Temaauktion Magasin 5, 4 november

Street art & Contemporary
Temaauktion Magasin 5, 11 november

Lördagsvärdering Nacka, Saltsjöbaden och Värmdö den 17 november
Kontakta oss för mer information 
Tel 08-453 67 42 
vardering@auktionsverket.se

Värderingsevent Eklaholm 
Stockholms Auktionsverk Helsingborg finns på plats mellan kl 11-14.  
Mer information: tel 042-244 344
info.helsingborg@auktionsverket.se

Sportmemorobilia & Olympia
Auktion online 25 november. Kontaktperson Michael Nilzon,michael.nilzon@auktionsverket.se

Art Deco
Temaauktion online 22 november

Trend 2019
Temaauktion Slakthusgatan 22

Konkret konst
Temaauktion Magasin 5 

Classic Jewellery
Temaauktion

December

Värderingsevent Alexander Malmnäs Interiör i Båstad 1 december
Stockholms Auktionsverk Helsingborg finns på plats mellan kl 11-14.  
Mer information: tel 042-244 344
info.helsingborg@auktionsverket.se

Bok, kartor och handskrifter
Auktion online 18 december. Kontaktpersoner: Katharina Fahlstedt, katharina.fahlstedt@auktionsverket.se • Hans Larsson, hans.larsson@auktionsverket.se

Keramik
Temaauktion online 

Brutalist Jewelry
Temaauktion Slakthusgatan 22

Fler Specialauktioner, temaauktioner, samlingar läggs till efter hand.

För mer information vänligen kontakta Monika Dygve
08-453 67 21 • monika.dygve@auktionsverket.se