Special- & temaauktioner, Collections & samlingar

Här kan du se kommande special- och temaauktioner, Collection-auktioner och samlingar. Du hittar information kring vad vi söker och vem du ska vända dig till samt visnings- och auktionsinformation.

Onlineauktioner

Special- & temaauktioner, Collections och samlingar 2018

Maj

Popkonst & Underground
Haruki Murakami, Faile, Ken Friedman, SEEN, NUG, Lena Svedberg, Duster, Obey, Marie-Louise Ekman, Judith Supine med flera. Katalog online 13 maj. Auktion online 20 maj.  För mer information kontakta Fredrik Anthony 08-453 67 45 • fredrik.anthony@auktionsverket.se

 

Mot-på-från-Sandhamn alla årstider i bilder
Auktion 27 maj. Kontaktperson Michael Nilzon • michael.nilzon@auktionsverket.se

 

Pop & Rock
Temaauktion. Katalog online 24 maj. Auktion online 31 maj. Inlämning Magasin 5 & Slakthusgatan 22. Kontaktperson Slakthusgatan 22 Frank Forsman • frank.forsman@auktionsverket.se  Kontaktperson Anna Martin Bergman • anna.martin.bergman@auktionsverket.se

 

Juni

"Skulpturparken" 

Auktion 4 juni. Kontaktperson Michael Nilzon • michael.nilzon@auktionsverket.se • Bo Tellström bo.tellstrom@auktionsverket.se 
 

The Evening Sale 
Visning Nybrogatan 32, Stockholm 30maj - 5 juni. Auktion 5 juni. 
Inlämning pågår - kontakta våra specialister

Asian Art & Works of art
Specialauktion. Kontaktperson Douglas Milling • douglas.milling@auktionsverket.se, Elisabet Fellbom • elisabet.fellbom@auktionsverket.se

Stockholms- och skärgårdskonst
Temaauktion online, Slakthusgatan 22. Kontaktperson •

Collection: Art & Antiques
Visning Nybrogatan 32. Auktion online 18 juni

Books, Maps & Manuscripts
Visning Nybrogatan 32. Auktion online 19 juni

 

Juli

Dekorativ dukning
Temaauktioner online

Roland Svensson
Samling. Visning online 16 juli - 19 augusti. Visning Nybrogatan 32, 6-17 augusti (lö-sö stängt)
Auktion online 29 augusti. Kontaktperson Michael Nilzon • michael.nilzon@auktionsverket.se 

 

Augusti

Samtida design
Temaauktion online, Slakthusgatan 22. Kontaktperson •

Amber
Samling, Slakthusgatan 22. Kontaktperson Anders Svensson • anders.svensson@auktionsverket.se

 

September

Fashion
Specialauktion online. Visning Nybrogatan 32. Kontaktperson Beata af Donner • beata.af.donner@auktionsverket.se

Important Watches
Auktion online. Ansvariga intendenter Albin Petersén: albin.petersen@auktionsverket.se • 08-453 67 13, Per Ekelund: klockor@auktionsverket.se

 

Oktober

Samtidskonst
Temaauktion online

Vapen
Specialauktion Magasin 5. Kontaktperson Peter Willes • peter.willes@auktionsverket.se

Leksaker & Technica
Temaauktion Magasin 5, kontaktperson Per Björklund • per.bjorklund@auktionsverket.se, Anna Martin Bergman • anna.martin.bergman@auktionsverket.se

Glas
Temaauktion Slakthusgatan 22. Kontaktperson Andreas Knutsson • andreas.knutsson@auktionsverket.se

 

November

Art Deco
Temaauktion online

Trend 2019
Temaauktion Slakthusgatan 22

 

December

Keramik
Temaauktion online 

Brutalist Jewelry
Temaauktion Slakthusgatan 22

 

Fler Specialauktioner, temaauktioner, samlingar och Collections läggs till efter hand.

För mer information vänligen kontakta Monika Dygve
08-453 67 21 • monika.dygve@auktionsverket.se