Sälj i gott sällskap!

Inlämning pågår till höstens Moderna & Nutida auktion, vi söker möbler, design, belysning, mattor, glas, keramik, silver och smycken av alla 1900-talets stora designers.

Till höstens moderna och nutida auktion söker vi formgivare och designer från hela 1900-talet.

MÖBLER & BELYSNING
Josef Frank, Axel Einar Hjorth, Uno Åhren, Björn Trägårdh, Carl-Axel Acking, Otto Schulz, Axel Larsson, Finn Juhl, Hans J Wegner, Poul Kjaerholm, Preben Fabricius & Jörgen Kastholm, Paavo Tynell, Greta Magnusson Grossman, Hans Bergström, Mats Theslius, Jonas Bohlin, John Kandell,  m.fl.

KERAMIK
Wilhelm Kåge, Berndt Friberg, Stig Lindberg, Carl-Harry Stålhane, Axel Salto, Pablo Picasso, Birger Kaipiainen, Rut Bryk, Michael Schilkin m.fl.

GLAS
Edvin Öhrström, Sven Palmqvist, Ingeborg Lundin, Vicke Lindstrand, Simon Gate, Edward Hald, Gunnel Nyman, Tapio Wirkkala, Timo Sarpaneva, Venini, Carlo Scarpa  m.fl.

MATTOR
Märta Måås- Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Rakel Callander, Ingrid Dessau, Edna Martin, Judith Johansson

SILVER
Wiwen Nilsson, Jacob Ängman, Georg Jensen, Karl Wojtech, Anna Petrus

SMYCKEN
Torun Bülow- Hübe, Wiwen Nilsson, Björn Weckström

För mer information, värdering och inlämning vänligen kontakta

Ulrika Ruding
Tel: +46 (0)8-453 67 57
ulrika.ruding@auktionsverket.se

Andreas Knutsson
Tel: +46 (0)8 453 67 59
andreas.knutsson@auktionsverket.se

Tomas Persson (Silver & smycken)
Tel: +46 (0)8-453 67 60
tomas.persson@auktionsverket.se