Ny Dryckesauktion på gång

Nu pågår visningen inför juniauktionen, 13-15 juni. Det är årets fjärde dryckesauktion och tillika även säsongsavslutning. Totalt 510 utrop med olika antal flaskor och lådor är med i juni. Det är mousserande viner, stilla viner, starkvin och destillat från i stort sett alla klassiska områden. Det estimerade värdet för auktionens alla objekt uppgår till närmare 2,5 miljoner kronor.

Dryckesauktion

Auktionen pågår under tre dagar, 13-15 juni, med start klockan 10:00 respektive dag. Champagne och vita viner inleder auktionen 13 juni. Dagen efter, 14 juni, är det dags för röda viner från Bordeaux. Dessa följs upp tredje auktionsdagen av rött vin med övrigt ursprung tillsammans med starkvin och olika destillat 15 juni.

Måndag 13 juni – champagne och stilla vita viner

Champagne inleder auktionen och först ut är ett par mixade poster. Årgångschampagne tar sedan vid med en bredd i olika årgångar från 1952 till 2008. En idag sällan förekommande champagne på auktionsmarknaden, 1964 Irroy Cuvée Marie Antoinette är en av dessa. Från 1966 kommer Heidsieck, Dom Pérignon, Roederer och Bollinger. Båda årgångarna har av experter lovordats och är omtalade som långlivade exempel från klassiska årgångar. Comtes de Champagne från Taittinger finns i hela lådor från både 1981 och 1982. Krug och Salon från 1990 och dessa även i flera hela lådor från 1996, liksom Cristal 2002.

Bland de söta vinerna finns ett flertal äldre Loireviner, från bland annat 1959 och 1969. Från 1959 kommer även d’yquem ifrån kommunen Sauternes, som visar upp sig tillsammans med yngre hela lådor 1988, 1989 och 1990 med en mycket fin lagringshistorik. Lagringshistorik och dokumentation är för övrigt något som med tiden blivit allt viktigare – ju mer unikt ett objekt är, desto mer viktigt är det med en bra dokumentation på flaskornas väg, från inköp och lagring till försäljning.

Bland de stilla vinerna hittar vi Chablis från Raveneau och DRC’s Montrachet från 2000. Från Rhône kommer både enstaka flaskor och hela lådor från Chave som både Hermitage Blanche och Blanc och De L'Orée och Le Méal Ermitage Blanc i olika årgångar från Chapoutier.

Tisdag 14 juni – röda viner från Bordeaux

Precis som för champagne är det ett brett sortiment av olika årgångar från Bordeaux. Från 1945 Mouton Rothschild till hela lådor Clinet 2008.

Ovannämnda 1945 är idag en historisk årgång som pryds av det välkända ”V”-tecknet på etiketten. Årgången är också den första av flera mycket omtalade klassiska årgångar från 1940-talet, tillsammans med 1947 och 1949. Årgången var varm, solig och torr och väderförhållandena gav mycket bra förutsättningar. Torkan ledde till ett naturligt lågt skördeuttag med en stor koncentration och hög nivå av tanniner, vilket resulterade långlivade viner.

Ett par Latour från 1961 följer upp lite längre fram på dagen. Det är ytterligare en årgång som satts upp på den klassiska listan. Årgången jämförs ibland med 1945, med en stor koncentration till följd av en sen frost i maj, som kraftigt reducerade skördeuttaget, så lågt som ända ner till 10-11 hl/ha vid skördetid. Bland senare årgångar syns La Mission Haut Brion 1975 och Montrose 1990, vilka är omtalade av bedömare som lyckade hos dessa egendomar.

Bland hela lådor denna Bordeauxdag syns bland annat Lynch Bages i fem olika årgångar - en serie från 1996-2001 och Cheval Blanc från 2005. Ett par lådor Clinet 2008 avslutar sedan auktionsdagen.

Onsdag 15 juni – övriga röda viner från bland annat Bourgogne, Italien och destillat

Ett 40-tal utrop från Italien inleder tredje auktionsdagen med blandade lotter av Amarone, Barbaresco, Chianti och Barolo. Bland annat flera magnum och dubbelmagnum olika årgångar från Bersano.

Från Bourgogne syns Henri & Georges Jayer Échézeaux 1991 och 1997. Rousseau med olika Chambertin från 1989 och 2005, Là Tàche 2010 och 2011 och Prieur Musigny i hel låda från 2010. Längre söderifrån kommer exempelvis Rayas 1988, 1990 och 1996.

Ännu längre bortifrån kommer kaliforniska Philip Togni, Pahlmeyer, Opus och Sine Que Non. Exempel på hela lådor är Mondavi från 2010.

Destillat

Över 100 utrop av olika destillat avslutar dagen och juniauktionen. Armanjak, konjak, svensk whisky, japansk whisky, bourbon och skotsk malt. Även i form av 15 årig Moutai – ett kinesiskt destillat som deltar för första gången.

Armanjak från 1893 och 1947 är bland de första utropen. Bland ett flertal utrop konjak ses några gamla årgångar, som 1842, 1847 och 1893 – konjak från historisk tid innan vinlusens angrepp och härjningar och från oympade vinstockar.

Bland whisky kommer först ett flertal äldre buteljeringar av blended whisky. Bland single malt finns exempelvis 30-åriga buteljeringar från Springbank, Laphroaig och Linkwood. Övriga inslag är exempelvis Bowmore och Bruichladdich från 1970, liksom Macallan Anniversary 1970 och ”svenska” Glenugie 1973.

Dryckesauktionerna arrangeras av Systembolaget i samarbete med Stockholms Auktionsverk.

Alla utrop presenteras med text och bild på: auktionsverket.se/online

Med vänlig hälsning

Sören Nylund

Värderingsansvarig Dryckesauktioner

Av Sveriges Handelskamrar förordnad värderingsman för vin och andra alkoholhaltiga drycker