November - och en ny dryckesauktion

Nu har starten gått för novemberauktionen med drycker som samlarobjekt. Närmare 700 utrop är med på denna vintriga auktion och deras sammanlagda uppskattade värde uppgår till en bit över 3 mkr.

Château Latour 1976

Auktionen pågår under tre dagar, 14-16 november, med start kl. 10 respektive dag. Champagne och vita viner inleder auktionen den första dagen, måndag 14 november. Röda viner från olika områden i Frankrike följer upp tisdag 15 november. Notera att det även Bourgogne och övriga franska ursprung på tisdag. Rött vin av övrigt ursprung tillsammans med starkvin och destillat står på agendan och för avslutningen onsdag 16 november.

Måndag 14 november - champagne och stilla vita viner

På den första auktionsdagen ser vi ett 120-tal utrop av mest olika champagner och en del stilla vitt vin. Ett par årgångslösa champagner står inledningen. När årgångsbetecknad champagne tar vid ser vi bland många en årgång som av experter benämnts som en av 1900-talets största årgångar. Årgångens långa vitalitet kan förklaras genom den perfekta fenoliska druvmognaden detta år, som enligt flera önologer har en större betydelse för vinets balans, friskhet och hållbarhet än enbart en hög syranivå. Liknande förhållande gällde även andra omtalade årgångar som 1955, 1959 och 1976. Champagnen i detta fall är en Pol Roger från 1928 i välbevarat skick och resultat från en bra lagringsmiljö.

Längre fram kommer ett antal olika 1990 från Selosse, Krug och Dom Pérignon och hela lådor av Henriot’s Cuvée des Enchanteleurs 1995. Precis som ovannämnda årgång 1928, omtalas även årgången 1996 av experter som en mycket fin årgång. Vid denna ålder bör man vara medveten om att det kan förekomma en viss flaskvariation. Från årgången syns ett 40-tal utrop med bland annat Bollinger, Cristal, Billecart-Salmon, Ayala, Clos de Goisses, Comtes de Champagne, Cuvée Winston Churchill, Dom Pérignon, Jacquesson och Salon i hela obrutna originallådor från bra lagringsmiljö.

Tisdag 15 november - röda viner från Frankrike

Bordeaux
Det blir en lång och intensiv auktionsdag med över 300 utrop i täta intervaller. Bland de första utropen från kl 10 är några mixade utrop av olika årgångar från Bordeaux. Därefter kommer ett par av auktionens äldsta objekt - en Belair från 1911 och Haut Brion 1934. Strax därefter syns den ”V”-prydda Mouton Rothschild från 1945 - en vinårgång som nått beröm och ära genom åren, inte bara genom att det eländiga världsomspännande kriget då tog slut.

Begynnelsen till 1945 började med en kall frostig vinter 1944 med fortsättning under 1945, vilket sedermera naturligt reducerade kommande skörd och bidrog starkt till en bra koncentrerad druvkvalitet. Tillsammans med en perfekt växtsäsong med mycket sol och värme blev det ypperliga förhållanden. Skörden startade mycket tidigt, redan 13 september. Samma startdatum som för en annan omtalad årgång, nämligen 1982. Vid skördetid var det torka och druvorna var mycket koncentrerade med mängder av tannin, som bidragit till den långa hållbarheten och experternas kommentarer gällande 1945.

Förutom enstaka flaskor som ovan och poster med ett par eller flera flaskor är det en hel del hela lådor. Léoville Poyferré 1990, Chasse Spleen 1997, Palmer 1998, Léoville Barton 1999 och 2000. Ytterligare exempel är Pichon Comtesse de Lalande 2002, Lynch-Bages från både 2005 och 2008, Pontet Canet 2005, Cos d’Estournel 2007 och 2010.

Bourgogne & Sydfrankrike
Strax efter kl 15 inleder några blandlotter bourgognesessionen. Corton 1978
Bonneau du Martray har bra vätskenivå trots sin ålder. Ullage mäter 1,5 till 3 cm, vilket får anses i relation till vinets ålder som mycket bra. En bra vätskenivå är av yttersta vikt och ett gott exempel på god lagring. Ett par magnumflaskor La Tâche och Richebourg, båda från 1982, Chambertin Trapet 1990, Rousseau Mazy Chambertin och Chambertin 2002 och Lucien Le Moine’s Bonnes Mares 2009 är fler exempel på deltagare. Från 2009 kommer även Sylvain Cathiard Vosne-Romanée.

Från grannskapet längre söderöver huserar Guigal med viner som La Turque, La Landonne och La Mouline. Dessa finns i olika poster och årgångar. Jaboulet’s La Chapelle 1990, Pegau Da Capo 2000, Rayas 2002 och Janasse Cuvée Chaupin är några andra exempel på deltagare från norra och södra Rhônedalen.

Onsdag 16 november - övriga röda viner från Italien, Kalifornien och destillat

Den tredje och avslutande auktionsdagen består av närmare 250 utrop av viner från områden som Italien, Spanien, Libanon, Australien och Kalifornien

Bland de italienska vinerna, som inleder auktionsdag tre, finns äldre Barolo från 1937 och 1964 fram till yngre viner som Biserno Bibbona 2010.  Däremellan finns hela lådor Gaja Barbaresco 1990, Sassicaia 2004 och Ornellaia 2008. Från Libanon kommer en låda Musar 1988. Ett flertal hela lådor Ridge från 2008 till 2011 är med liksom lådor av Mondavi 2008 & 2010. Sarecrow Phelps och Sine Qua Non är exempel på några övriga deltagare från Kalifornien.

Destillat
Auktionen avslutas med olika destillat, framför allt cognac och whisky, en del marc, calvados och armagnac. En del av dessa är buteljeringar som är sällan förekommande på auktioner idag, bland annat Glenflagler från 1973 och Ladyburn från samma år. Ett par exempel på destillerier som inte längre finns och vars whisky blivit mer eftersökta genom åren. Springbanks 35-åriga millenniumutgåva är med, tillika Port Ellens första ”annual release” från 1979, Highland Park från 1952 och 30-årig Lochside och Macallan 1946 i låsbar trälåda med certifikat.

Det är ett hedersamt uppdrag att kunna presentera ett par utrop från den så omtyckte artisten, musikern och revyförfattaren Povel Ramels privata samling. I detta fall en speciell armagnac Laubade från 1970-talet med personlig text och hälsning från hans vän Jirlow och en nästintill 70-årig Marc de Bourgogne 1949 från Domaine de la Romanée Conti.

Dryckesauktionerna arrangeras av Systembolaget i samarbete med Stockholms Auktionsverk. Alla utrop presenteras med text och bild här. Där hittar du också information om budgivning och köpvillkor.

Mycket välkommen till novemberauktionen

Med vänlig hälsning

Sören Nylund
Värderingsansvarig Dryckesauktioner

Av Sveriges Handelskamrar förordnad värderingsman för
Vin och andra alkoholhaltiga drycker