Moderna - inlämning pågår till vårens auktion

Nu är hög tid för inlämning till vårens Moderna auktion den 16 maj. Inlämning är öppen t.o.m. 10 april.

Hilding Linnqvist, Sommarnatt. (Beskuren i ovankant)

Vi söker möbler och design av: Josef Frank, Axel Einar Hjorth, Anna Petrus, Estrid Ericson, Otto Schulz, Hans J Wegner, Finn Juhl, Poul Kjaerholm, Axel Larsson, Greta Magnusson Grossman, Paavo Tynell m.fl 

Mattor: Märta Måås Fjetterström, Barbro Nilsson. Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Edna Martin m.fl.

Silver och smycken: Wiwen Nilsson, George Jensen, Torun Bülow-Hübe, Sigurd Persson, Henning Koppel, Karl Wojech, Atelier Borgila, Sigvard Bernadotte, Björn Weckström

Glas: Paolo Venini, Fulvio Bianconi, Edvin Öhrström, Sven Palmqvist, Edward Hald, Simon Gate, René Lalique, Ingeborg Lundin, Daum, Emile Gallé, Oica Toikka, Timo Sarpaneva, Gunnel Nyman m.fl.

Keramik: Wilhelm Kåge, Berndt Friberg, Stig Lindberg, Axel Salto, Birger Kaipiainen, Rut Bryk, Michael Schilkin, Pablo Picasso, Hans Hedberg

 

Vänligen kontakta våra specialister för fri värdering och rådgivnig inför försäljning. 

Konst & skulptur  

Pierre Olbers Saint Bellies 0733 40 67 61 • pierre.olbers@auktionsverket.se

Marc Maurie 0733 40 67 56 • marc.maurie@auktionsverket.se

Ebba de Faire 0733 40 67 35 • ebba.de.faire@auktionsverket.se

Joakim Geiger  0704 67 09 90 • joakim.geiger@auktionsverket.se

Charlotte Kreuger Cederlund 0733 40 67 66 • charlotte.kreuger.cederlund@auktionsverket.se

Möbler & design 

Ulrika Ruding 0733 40 67 57 • ulrika.ruding@auktionsverket.se

Andreas Knutsson  0733 40 67 59 • andreas.knutsson@auktionsverket.se

Silver 

Tomas Persson 0733 40 67 60 • tomas.persson@auktionsverket.se