Höjdpunkter från Klassiska! Nyupptäckt målning av John Bauer säljs för 1,1 miljoner

På Klassiska den 9 december såldes bland annat en nyupptäckt målning av högaktuella John Bauer. Målningen Prinsessan och Trollen som fått stor uppmärksamhet i medierna och som visades för första gången för allmänheten under Klassiskas visning såldes till en privat samlare för 1,1 miljoner.

John Bauer

En hög prisnotering fick även Johan David Swartz porträtt av Karl XII som såldes för 1,75 miljoner SEK. Stockholms Auktionsverk har under de senaste åren framgångsrikt sålt flertalet samlingar, höstens Klassiska var inget undantag. Oscar Björcks hem (utrop 736 000 SEK) såldes för 1,22 miljoner SEK samt Ivar Arosenius samling som gick för 950 000 SEK (utrop 634 000 SEK).

På avdelningen för konsthantverk såldes ett par magnifika armlänstolar från Heinrich Gambs verkstad i St Petersburg för 221 000 SEK (utrop 175 000 SEK) samt ett vackert konsolbord signerat Pehr Ljung för 178 000 SEK.

Den asiatiska avdelningen presenterade bland annat en framstående samling med äldre kinesisk keramik från Song, Yuan och Ming dynastierna, som har tillhört rektor Sture Nydell (1891-1986). De omkring 40 föremålen inför skaffades i Sverige och i London, framförallt under 1950 och 60-talet och blev därefter noggrant dokumenterade av den passionerade samlaren och hans hustru. En tallrik av Dinyaotyp från  Jindynastin (1100-tal) från samlingen med utrop 25 000 SEK såldes för hisnande 858 000 SEK även en skål, Yaozhou Celadon ”Ducks And Lotus” (utrop 20 000 SEK) budades upp rejält och såldes för 221 000 SEK.

Övriga anmärkningsvärda noteringar:

Bruno Liljefors, Jägare med stövare – utrop 500 000 SEK, såld för 710 000 SEK

Helmer Osslund, Ångermanälven – utrop 350 000 SEK, såld för 980 000 SEK

Bruno Liljefors, Räv jagandes av stövare – utrop 200 000 SEK, såld för 430 000 SEK

Carl Milles, Skridskoprinsessa – utrop 150 000 SEK, såld för 320 000 SEK

Isaak Il'ich Levitan, Båtar vid brygga – utrop 30 000 SEK, såld för 279 000 SEK

Byrå, gustaviansk, tillskriven Jonas Hultstén – utrop 30 000 SEK, såld för 184 000 SEK

Spegel, karolinsk barock, av Burchardt Precht – utrop 200 000 SEK, såld för 245 000 SEK

Kolonner, Jacob-stil, 1800-tal – utrop 25 000 SEK, såld för 257 000 SEK

Bestickschatull, 1800-talets andra kvartal, porfyr – utrop 150 000 SEK, såld för 184 000 SEK

Kopp, Ryssland 1923 revolutionsporslin – utrop 40 000 SEK, såld för 200 000 SEK