Fransk konst på onlineauktion

Stockholms Auktionsverk anordnar en specialauktion med Fransk konst innehållandes ett 40-tal målningar och skulpturer av framförallt James Coignard, Henri Goetz samt Max Papart.

Fransk konst, James Coignard (beskuren)

James Coignard (1925-2008), uttryckte sig i flertalet tekniker och då framför allt i olja och karborundumgravyrer men även i keramik samt brons- och glasskulpturer.

”Med några få penseldrag kan han skapa en hel värld. James Coignard tänjer på gränserna mellan det konkreta och det abstrakta. Han kan konsten att skapa färgmelodier som skiftar mellan koboltblått och det blodröda. Hans bilder är ett konstnärligt epicentrum där linjer, bokstäver och siffror mixas med kraftfulla färgsjok.”
Källa: Så har skribenten Johan Persson beskrivit hans måleri i femte volymen av L’Îuvre gravé de James Coignard.

Coignards konst har visats på över 400 utställningar, så även i Sverige, och finns representerad på ett stort antal museer världen över, däribland Guggenheim museum i New York och British museum i London.

Surrealisten Henri Goetz (1909-1989) var en fransk-amerikansk konstnär och skaparen av karborundumtekniken.
James Coignard  kom på 1960-talet i kontakt med Henri Goetz som hade utvecklat en ny gravyrteknik; karborundumgravyren. Man kunde nu skapa relief i papper. Denna teknik kom även att användas av konstnärerer som Antoni Clavé, Antoni Tàpies, Joan Miró, Bengt Lindström mfl.

Max Papart (1911-1994) föddes i Marseille och målade i klassisk kubistisk stil med ofta föreställande scener som svävande fåglar, kurtiserande par och cirkusartister. Paparts måleri och grafiska verk är fyllda av den Franska Rivierans starka och glada färger. Han började även han på 60-talet använda karborundumtekniken som hans vän Goetz hade infört. I övrigt influerades han av etruskisk, afrikansk och för-colombiansk konst.

Auktion online 23 februari
Visning 16-23 februari
Magasin 5, Palermogatan 19 i Frihamnen

Till katalogen (Läggs ut 16/2)

För mer information kontakta vår expert Michael Nilzon
michael.nilzon@auktionsverket.se • 08-453 67 18