Civilingenjör Bengt Karlzéns konstsamling, Danderyd - auktion online 23 sep

Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att sälja Bengt Karlzéns konstsamling bestående av skulpturer, måleri och grafik av hög klass. Samlingen utgörs av över 150 auktionsposter med konstnärsnamn som Carl Eldh, Axel Kargel, Robert Thegerström, Einar Jolin, Anders Zorn... Se filmen om samlingen här

Bengt Karlzéns samling

Birgit Broms, Georg Pauli, Sven X:et Erixson, Evert Lundquist, Helmer Osslund samt medlemmar ur Halmstad-gruppen.

Om samlingen:
Bengt Karlzéns (född 1925) stora passion i livet var konsten.

Under en repövning 1956 träffade Bengt konstkonservatorn John Ingels, som berättade om sin verksamhet, vilket väckte Bengts intresse för bildkonsten. Efter att han besökt Ingels i dennes verkstad och hem satte konstintresset fart på allvar.

Till en början köpte Bengt mest grafiska blad, eftersom de var ekonomiskt överkomliga och han blev kund hos olika antikvariat, konsthandlare och auktionsfirmor. Efterhand började en samling ta form, nu även innehållande akvareller och oljemålningar, liksom skulpturer. Tillkomsttiden för verken sträcker sig från mitten av 1600-talet till början av 2000-talet.

Bengt efterlämnade en konstsamling som omfattade över 300 tavlor och ett 70-tal skulpturer.

Samlingen klubbas online den 23 september
Visning online 16-23 september
Visning Magasin 5 den 17-22 september

Katalog online 16 september