Sälj hos oss - historien talar till vår fördel

Våra kunder vill känna historiens vingslag och pulsen från gångna tider när de skapar en personlig inredning för sitt hem. Vi har förmedlat möbler och konsthantverk sedan 1674. Välkommen in för värdering och inlämning - vi söker exklusiva möbler och antikviteter.

Salongsbord, höggustavianskt stockholmsarbete av Gottlieb Iwersson. Sålt för 1.845.000 kr.

Vi söker högklassiga brännförgyllda föremål, intarsiamöbler av kända mästare, kinesiskt konsthantverk, förgyllda ­konsolbord, ljuskronor, silver, porfyrföremål, speglar, antika och semiantika orientaliska mattor i bra skick gärna i silke med mera.

Carl Henrik Brolin, Nils Dahlin, G. A. Ditzinger, Petter Ernst, Johann Jacob Eisenbleter, Gustaf Foltiern, Georg Haupt, Erik Holm, Jonas Hultsten, Gottlieb & Fredrich Iwersson, Niclas Korp, Carl Lindborg, Johan Lindgren, Christian Linning, Johan Christian Linning, Pehr Ljung, Anders Lundelius, Nils Meunier, Johan Neijber, Lars Nordin, Burchardt Precht, Fredrik Ludvig Rung, Jacob Sjölin, Nils Petter Stenström, Ephraim Ståhl, Johan Åkerblad, Erik Öhrmark, m.fl.

Vi ger mer - passionerade specialister och vackra visningslokaler.

Kontakta oss om just ditt föremål:
Kontakta våra specialister för fri värdering och rådgivning inför försäljning.    
Möbler: Markus Anderzon 0733 40 67 48 • markus.anderzon@auktionsverket.se
Möbler: Bertil Carlsson 0733 40 67 37 • bertil.carlsson@auktionsverket.se
Mattor: Ulrica Tillander 0733 40 67 29 • ulrica.tillander@auktionsverket.se (mattor)   
Silver: Tomas Persson 0733 40 67 60 • tomas.persson@auktionsverket.se (silver)
Orientaliskt: Elisabet Fellbom 0733 40 67 32 • elisabet.fellbom@auktionsverket.se (orientaliskt)

Värdering och försäljning av hela hem:
Roberto Rebessi 08-453 67 19
roberto.rebessi@auktionsverket.se
Besiktning-/Värderingsman, förordnad av Sveriges Handelskamrar

Vi värderar i hela landet!