Dryckesauktionen firar 10 år

Dryckesauktionen, ett samarbete mellan Systembolaget och Stockholms Auktionsverk, fyller tio år, vilket firas med en jubileumsauktion - en klassisk slagauktion - med 156 väl utvalda utrop.

Läs mer

Lys upp höstmörkret!

Under 1700-talets andra hälft och 1800-talets första hälft skapades de mest fantastiska brännförgyllda föremål som sett dagens ljus.

Läs mer

Föredrag - Gustaf Tenggren

Den 27 november berättade Lasse Åberg och Lars Emanuelsson om Gustaf Tenggren. Release för boken "Gustaf Tenggren - en biografi".

Läs mer

En okänd kändis

Få svenskar har blivit så kända i USA och samtidigt så okända i Sverige som illustratören Gustaf Tenggren.

Läs mer

Nutida Online 13 nov

Vi utökar Nutida med en onlineauktion på ­Magasin 5 den 13 november med ytterligare mer konst och design från vår egen samtid.

Läs mer
371–380 av 411