Vi söker västsvenskt måleri

Den 22 maj håller vi en specialauktion i Göteborg med inriktning på västsvenska konstnärer. Välkommen till Geijersgatan 14 i Göteborg för fri försäljningsvärdering eller boka ett hembesök.

Läs mer

Inga-Britta Lindh - En passionerad samlares hem.

Hela Inga-Britta Lindhs hem kommer säljas på onlineauktion den 20-21 april under rubriken En passionerad samlares hem. Ett enastående tillfälle att köpa fint konsthantverk! Visning i Magasin 5, Frihamnen 13-21 april. Auktion online 20-21 april.

Läs mer

Biotop

Under Stockholm Art Week deltar Stockholms Auktionsverk i grupputställningen Biotop på Biologiska museet tillsammans med Belenius och Elastic Gallery.

Läs mer

Succé för Gottfrid Kallstenius

Vid en specialauktion online såldes ett tjugotal målningar av stämningsmåleriets företrädare - Gottfrid Kallstenius. Försäljningen blev en succé! Samlingen klubbades för 448.000 kr. Toppnoteringen blev målningen "Skärgårdslandskap, solnedgång" som klubbades för 58.000 kr.

Läs mer

Mattor - Specialauktion online

Just nu ligger ett 20-tal turkiska mattor och kelimer, som till största del är tillverkade under 1800-talets första hälft, ute på onlineauktion. Mattorna och kelimerna är delar ur en privat samling från Lund och köptes till stor del under 1980-talet.

Läs mer

Rashammar Collection

Senare i vår, under Klassiska, säljs en imponerande orientalisk samling som i sin helhet byggts på inrop från Sveriges ledande auktionshus. Paret bakom samlingen, Gösta och Märta Rashammar, var i över 50 år aktiva besökare på Stockholms kvalitetsauktioner. Rashammar Collection innefattar över 200 föremål och just  nu går delar av parets övriga bohag på onlineauktion.

Läs mer
21–30 av 464