Philip Ahlqwist - "New generations"

Stockholms Auktionsverk är stolt över att presentera utställningen "New generations" med verk av den svenska bildkonstnären Philip Ahlqwist (född 1977). Verken kommer att säljas på auktion och genom vår Private Sales-avdelning.

Läs mer

Pop & Rock - inlämning pågår

I slutet av maj är det dags för specialauktion Pop & Rock. Vi söker signerade/osignerade LP-skivor och affischer, autografer, instrument och kläder. Men även ... 

Läs mer

Tema: Politisk konst

Stockholms Auktionsverk presenterar den största auktionen i Sverige med politisk konst från 60-talet och framåt. Över hundra tidsdokument ingår - en stor mängd politiska affischer men även originalverk och fotografier.


 

 

Läs mer

Ökad satsning på Stockholms Auktionsverks Fine Art i partnerskap med Per Taube

Lauritz.com urskiljer Stockholms Auktionsverk Fine Art i ett självständigt bolag, som med en egen organisation ska renodla det mest exklusiva segmentet i den svenska och internationella auktionsbranschen. Finansmannen Per Taube köper in sig i det nya bolaget och blir därmed en vital partner i framtidens separata Fine Art verksamhet. 

 

 

Läs mer
21–30 av 489