William Avar - Den briljanta koloritens surrealist

Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att sälja en unik samling verk av William Avar (Sédéh, Iran 1917-2012 Stockholm). Samlingen sträcker sig från 1960- fram till 1990-talet. Visning 31 mars - 7 april på Nybrogatan 32 och auktion online 7 april.

Läs mer

Biotop

Under Stockholm Art Week deltar Stockholms Auktionsverk i grupputställningen Biotop på Biologiska museet tillsammans med Belenius och Elastic Gallery.

Läs mer

Succé för Gottfrid Kallstenius

Vid en specialauktion online såldes ett tjugotal målningar av stämningsmåleriets företrädare - Gottfrid Kallstenius. Försäljningen blev en succé! Samlingen klubbades för 448.000 kr. Toppnoteringen blev målningen "Skärgårdslandskap, solnedgång" som klubbades för 58.000 kr.

Läs mer

Mattor - Specialauktion online

Just nu ligger ett 20-tal turkiska mattor och kelimer, som till största del är tillverkade under 1800-talets första hälft, ute på onlineauktion. Mattorna och kelimerna är delar ur en privat samling från Lund och köptes till stor del under 1980-talet.

Läs mer

Rashammar Collection

Senare i vår, under Klassiska, säljs en imponerande orientalisk samling som i sin helhet byggts på inrop från Sveriges ledande auktionshus. Paret bakom samlingen, Gösta och Märta Rashammar, var i över 50 år aktiva besökare på Stockholms kvalitetsauktioner. Rashammar Collection innefattar över 200 föremål och just  nu går delar av parets övriga bohag på onlineauktion.

Läs mer

Fransk konst på onlineauktion

Stockholms Auktionsverk anordnar en specialauktion med Fransk konst innehållandes ett 40-tal målningar och skulpturer av framförallt James Coignard, Henri Goetz samt Max Papart.

Läs mer
11–20 av 456