Pop & Rock - inlämning pågår

I slutet av maj är det dags för specialauktion Pop & Rock. Vi söker signerade/osignerade LP-skivor och affischer, autografer, instrument och kläder. Men även ... 

Läs mer

Tema: Politisk konst

Stockholms Auktionsverk presenterar den största auktionen i Sverige med politisk konst från 60-talet och framåt. Över hundra tidsdokument ingår - en stor mängd politiska affischer men även originalverk och fotografier.


 

 

Läs mer

Ökad satsning på Stockholms Auktionsverks Fine Art i partnerskap med Per Taube

Lauritz.com urskiljer Stockholms Auktionsverk Fine Art i ett självständigt bolag, som med en egen organisation ska renodla det mest exklusiva segmentet i den svenska och internationella auktionsbranschen. Finansmannen Per Taube köper in sig i det nya bolaget och blir därmed en vital partner i framtidens separata Fine Art verksamhet. 

 

 

Läs mer

Lauritz.com lanserar aktieägarrabatt

Aktieägare hos Lauritz.com som äger minst 5 000 aktier kan spara upp till SEK 10 000 i provision vid köp och försäljning på auktion både på Lauritz.com och på Stockholms Auktionsverk Online.

Läs mer

Important watches - inlämning pågår

Nu är det hög tid för inlämning av exklusiva klockor och armbandsur till vårens auktion. Välkommen till våra auktionshus i Stockholm, Göteborg, Malmö och Helsingborg.

Läs mer
11–20 av 479