Lär dig mer om konst, design och antikviteter!

Nu är det hög tid att anmäla sig till Antikskolans vårkurser. Vårens program innehåller, utöver ”klassikerna” som Antikskolans grundkurs från rokoko till historismen och den populära Design, även flera nyheter.

Läs mer

Starkt resultat för årets sista bokauktion

Böcker, kartor och handskrifter har sålts på Stockholms Auktionsverk sedan starten 1674 och bokauktionen är ett känt begrepp för svenska såväl som internationella samlare och handlare. I förra veckan var det dags för årets sista bokauktion.

Läs mer

Light up the dark!

Vi söker föremål som lyser upp inför vår kommande temaauktion Light up the Dark i slutet av januari.

Läs mer

Starkt resultat för Modern + Contemporary Art & Design!

Den 20 november klubbades Modern + Contemporary Art & Design. Under dagen såldes bland annat Joan Mirós, Sans titre för 920 000 SEK och Karin Mamma Anderssons verk Ni börjar ju alltid om II för 790 000 SEK. På möbelsidan är föremål signerade Axel Einar Hjort fortfarande mycket eftertraktade, här såldes soffan Funkis tillverkad för NK 1932 för 245 000 SEK.

Läs mer
11–20 av 315