Starkt resultat för Böcker, Kartor & Handskrifter

Den 19 juni var det dags för försommarens Bokauktion. Auktionen bjöd bland annat på Sundhetzens spegel av Andreas Sparman (adlad Palmcron) i den ovanliga första upplagan som utkom i två delar 1642. Boken som såldes för 66 000 sek kallas ibland Sveriges första kokbok, då den behandlar sundhet i ett brett perspektiv och innehåller både tips och recept.

Läs mer

Succé för Théodore Rousseaus målning

Théodore Rousseaus, Soleil couchant sur les sables gjorde succé under The Evening Sale den 5 juni. Målningen som hade ett utrop på 80 000 sek såldes för 1,7 miljoner sek. Skrällde gjorde också Picassos Têtes d'homme et de femme de profil, utrop 200 000 sek, som efter en längre budgivning såldes för 1 miljon sek.

Läs mer

Frida Fjellman vinner Lauritz konsthantverkspris

Den 11 juni gick årets stora Design S-gala, 2018, av stapeln på Kulturhuset/Stadsteatern i Stockholm, ledd av Antikrundanprofilen och tv-värden Li Pamp. Design S drivs av Svensk Form och är Sveriges främsta designutmärkelse inom bland annat arkitektur, möbler och konsthantverk. Under galan korades vinnaren av Lauritz Konsthantverkspris. Mette Rode Sundström, delägare av Lauritz.com, överräckte priset till formgivaren Frida Fjellman för hennes spektakulära och vackra glasarbete, som utvecklas visionärt och lekande i spänningsfältet mellan konst och konsthantverk.

Läs mer

Succé för Lennartsnäs Slotts onlineauktion!

Den 12 juni såldes del två av Lennartsnäs slottssamling online - det blev en försäljningssuccé! Bland annat såldes en kista i valnöt daterad 1621 med utrop 6 000 sek för 61 000 sek samt ett par skålar från 1800-talets andra hälft med utrop 4 000 sek för 44 000 sek.

Läs mer

Årets auktionshändelse - Lennartsnäs slott!

Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att auktionera ut inventarierna från Lennartsnäs slott, ett uppdrag som omfattar drygt 400 föremål. Slottssamlingen är den mest omfattande som säljs i landet sedan Stockholms Auktionsverks auktion av Biby Fideikommiss våren 2014. Försäljningen kommer att ske vid tre tillfällen under juni med start i samband med The Evening Sale 5 juni, Online 12-13 juni samt Arts & Antiques 18 juni.

Läs mer
11–20 av 489