Mattor - Specialauktion online

Just nu ligger ett 20-tal turkiska mattor och kelimer, som till största del är tillverkade under 1800-talets första hälft, ute på onlineauktion. Mattorna och kelimerna är delar ur en privat samling från Lund och köptes till stor del under 1980-talet.

Läs mer

Stockholms Auktionsverk presenterar Rashammar Collection

Gösta Rashammar, en nyfiken och hängiven samlare med ett skarpt öga för estetik och perfektion. Så skulle man kunna beskriva den man som tillsammans med sin hustru Märta formade sitt livsverk under drygt 50 år - en imponerande orientalisk samling helt byggd på inrop från Sveriges ledande auktionshus.

Läs mer

Rashammar Collection

Senare i vår, under Klassiska, säljs en imponerande orientalisk samling som i sin helhet byggts på inrop från Sveriges ledande auktionshus. Paret bakom samlingen, Gösta och Märta Rashammar, var i över 50 år aktiva besökare på Stockholms kvalitetsauktioner. Rashammar Collection innefattar över 200 föremål och just  nu går delar av parets övriga bohag på onlineauktion.

Läs mer

Fransk konst på onlineauktion

Stockholms Auktionsverk anordnar en specialauktion med Fransk konst innehållandes ett 40-tal målningar och skulpturer av framförallt James Coignard, Henri Goetz samt Max Papart.

Läs mer

Ung Svensk Form på Stockholms Auktionsverk

På tisdagen var det invigning av utställningen Ung Svensk Form – dåtid, nutid, framtid: Vad hände sen?, curerad av Nick Ross, på Nybrogatan 32 i Stockholm. Mingel, tal och prisudelning... Se bilder från kvällen.

Läs mer

Sofie Bexhed tillbaka!

Nu är vår omtyckta expert Sofie Bexhed tillbaka från föräldraledigheten. Sofie Bexhed är expert på modern och nutida konst samt fotografi.

Läs mer

Ung Svensk Form - dåtid, nutid, framtid: vad hände sen?

Läs mer
11–20 av 458