Vi besöker Örebro och Karlstad

Våra värderingsmän Mats Bergstrand och Bo Tellström besöker Örebro och Karlstad med omnejd den 28-29 september. Vi söker annor­lunda och dekorativa föremål från olika ­tidsepoker samt ­högklassig konst, antikviteter och ­modern design.

Läs mer

Zlatans skor på auktion!

Stockholms Auktionsverk höll den 27 februari 2016 för första gången i Sverige en större onlineauktion med tema Sport och Fritid. Vi söker nu sportmemorabilia till en ny sportauktion i november: OS-föremål, medaljer, autografer, affischer, sportutrustning, matchtröjor mm är av intresse.

Läs mer

Rashammars vapensamling

Stockholms Auktionsverk har fått äran att sälja ytterligare en del av samlingen efter Gösta och Märta Rashammar. Det handlar nu om vapensamlingen som omfattar ett 40-tal objekt. Samlingen kommer ingå i Vapen & Ordnar med auktion online 24 september.

Läs mer

Roland Svensson - Skärgårdsskildraren

Stockholms Auktionsverk har nöjet att presentera en sommarutställning med original och grafik av Roland Svensson (1910-2003), där över 100 verk visas i Magasin 5 i Frihamnen den 7 juli - 7 augusti.

Läs mer

Succé för Gottfrid Kallstenius

Vid en specialauktion online såldes ett tjugotal målningar av stämningsmåleriets företrädare - Gottfrid Kallstenius. Försäljningen blev en succé! Samlingen klubbades för 448.000 kr. Toppnoteringen blev målningen "Skärgårdslandskap, solnedgång" som klubbades för 58.000 kr.

Läs mer

Rashammar Collection

Senare i vår, under Klassiska, säljs en imponerande orientalisk samling som i sin helhet byggts på inrop från Sveriges ledande auktionshus. Paret bakom samlingen, Gösta och Märta Rashammar, var i över 50 år aktiva besökare på Stockholms kvalitetsauktioner. Rashammar Collection innefattar över 200 föremål och just  nu går delar av parets övriga bohag på onlineauktion.

Läs mer

Fransk konst på onlineauktion

Stockholms Auktionsverk anordnar en specialauktion med Fransk konst innehållandes ett 40-tal målningar och skulpturer av framförallt James Coignard, Henri Goetz samt Max Papart.

Läs mer
1–10 av 12