Sälj på auktion nära dig!

Hos oss pågår auktionerna dygnet runt, året om och vi söker därför alltid föremål till kommande auktioner! Välkommen till våra filialer i Stockholm, Göteborg, Malmö och Helsingborg.

Läs mer

Oriental Selected - onlineauktion 16 december

Stockholms Auktionsverk presenterar "Oriental Selected", en specialauktion med temat orientalisk keramik och konsthantverk. Auktionen innehåller en stor mängd vackra och intressanta föremål från neolitisk tid fram till 1900-talet. De 144 objekten klubbas online den 16 december 2017.

Läs mer

Carl Samuel Graffman - den bortglömde landskapsmålaren

Arbeten av Graffman finns bl.a i Nationalmuseum, Göteborgs konstmuseum, Rosendals slott och Kungliga biblioteket. Stockholms Auktionsverk har nu fått förtroendet att sälja en unik samling verk av 1800-talskonstnären. Då det finns få verk bevarade av Graffman är vi stolta att kunna presentera hela 24 teckningar. Auktion online 14 december 2017.

Läs mer

Rashammars vapensamling

Stockholms Auktionsverk har fått äran att sälja ytterligare en del av samlingen efter Gösta och Märta Rashammar. Det handlar nu om vapensamlingen som omfattar ett 40-tal objekt.

Läs mer
1–10 av 15