Inte bara tomtar och barn...

Vem känner inte igen Jenny Nyströms illustrationer med tomtar, barn och kycklingar? Men hon är även en av de skickligaste och mest begåvade målarna i sin generation.

Läs mer

Antikt för finsmakare

Våra kunder vill känna historiens vingslag och pulsen från gångna tider när de skapar en personlig inredning för sitt hem.

Läs mer

Lys upp höstmörkret!

Under 1700-talets andra hälft och 1800-talets första hälft skapades de mest fantastiska brännförgyllda föremål som sett dagens ljus.

Läs mer

Föredrag - Gustaf Tenggren

Den 27 november berättade Lasse Åberg och Lars Emanuelsson om Gustaf Tenggren. Release för boken "Gustaf Tenggren - en biografi".

Läs mer
11–20 av 29