Klassisk konst sökes

Marknaden för svensk klassisk konst är just nu mycket stark. Till kommande auktion söker vi nu verk av de stora svenska mästarna.

Läs mer

Inte bara tomtar och barn...

Vem känner inte igen Jenny Nyströms illustrationer med tomtar, barn och kycklingar? Men hon är även en av de skickligaste och mest begåvade målarna i sin generation.

Läs mer

Antikt för finsmakare

Våra kunder vill känna historiens vingslag och pulsen från gångna tider när de skapar en personlig inredning för sitt hem.

Läs mer

Lys upp höstmörkret!

Under 1700-talets andra hälft och 1800-talets första hälft skapades de mest fantastiska brännförgyllda föremål som sett dagens ljus.

Läs mer
11–20 av 64