William Avar - Auktion online 7 april

Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att sälja en unik samling verk av William Avar (Sédéh, Iran 1917-2012 Stockholm). Samlingen sträcker sig från 1960- fram till 1990-talet. Visning 31 mars - 7 april på Nybrogatan 32 och auktion online 7 april.

Läs mer

Sälj på vårens Nutida

Våra kunder efterfrågar konst av Ola Billgren, Ann Edholm, Marie-Louise Ekman, Charlotte Gyllenhammar, Carl Hammoud, Anders Krisàr, Maria Miesenberger, Gunnel Wåhlstrand, Martin Wickström samt Christo, Olafur Eliasson, Gilbert & George, David Hockney, Sol LeWitt, Roy Lichtenstein, Irving Penn, Gerhard Richter, Cindy Sherman, Andy Warhol m. fl.

Läs mer

Biotop

Under Stockholm Art Week deltar Stockholms Auktionsverk i grupputställningen Biotop på Biologiska museet tillsammans med Belenius och Elastic Gallery.

Läs mer

Succé för Gottfrid Kallstenius

Vid en specialauktion online såldes ett tjugotal målningar av stämningsmåleriets företrädare - Gottfrid Kallstenius. Försäljningen blev en succé! Samlingen klubbades för 448.000 kr. Toppnoteringen blev målningen "Skärgårdslandskap, solnedgång" som klubbades för 58.000 kr.

Läs mer

Mattor - Specialauktion online

Just nu ligger ett 20-tal turkiska mattor och kelimer, som till största del är tillverkade under 1800-talets första hälft, ute på onlineauktion. Mattorna och kelimerna är delar ur en privat samling från Lund och köptes till stor del under 1980-talet.

Läs mer
1–10 av 455