Och vinnaren är..

Lauritz.com, som Stockholms Auktionsverk är en del av, är stolta att utnämna vinnaren av Lauritz Icon 2018; Dandy designad av Pierre Sindre, producerat av Gärsnäs.

Läs mer

Starkt resultat för Modern + Contemporary Art & Design!

Den 20 november klubbades Modern + Contemporary Art & Design. Under dagen såldes bland annat Joan Mirós, Sans titre för 920 000 SEK och Karin Mamma Anderssons verk Ni börjar ju alltid om II för 790 000 SEK. På möbelsidan är föremål signerade Axel Einar Hjort fortfarande mycket eftertraktade, här såldes soffan Funkis tillverkad för NK 1932 för 245 000 SEK.

Läs mer

Lyckad välgörenhetsauktion på Kungliga Operan

Onsdagskvällens auktion på Kungliga Operan blev en succé där t ex de mest exklusiva objekten, Askungens vagn och den bevingade hästen Pegasus, klubbades för summor över sina respektive utropspris. Auktionen genererade över 500.000 kr som oavkortat går till husets barn- och ungdomsverksamhet.

Läs mer
1–10 av 301