9. Hertha Hillfon, skulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Skulptur
1960-tal
Torso
Lergods
Höjd 41 cm

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.