8. Hertha Hillfon, skulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Skulptur
1960/70-tal
Mask
Lergods
Höjd 25 cm
HISTORIK
Hertha var mycket inspirerad av etruskerna och den gamla egyptiska och grekiska kulturerna. Denna mask har fått sin inspiration därifrån.

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.