43. Hertha Hillfon, skulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Skulptur
Abstrakt
Lergods, röd glasyr
Höjd 49 cm
UTSTÄLLD:
Gustavsbergs porslinsmuseum våren 2014.

Tomelilla Konsthall önskar låna in konstverket till kommande utställning Hertha Hillfon - Ett arv att förvalta på Tomelilla Konsthall 6 december 2014 - 1 februari 2015.
Köparen förbinder sig att låna ut konstverket till kommande utställning om Hertha Hillfon på Strandverket, Marstrand samt Lidköpings Konsthall som äger rum från april 2015.

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.