3. Hertha Hillfon, skål

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Skål/skulptur
1961
Stengods, blå och turkos glasyr
Signerad H 61
Höjd 24, diameter 26 cm

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.