202. Hertha Hilllfon, mask

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Bergatrollet
Mask
Lergods, brun glasyr, fårskinn
Höjd 81, bredd 75 cm
Podium i plåt, höjd 89, diameter 95 cm, ingår
LITTERATUR:
Hertha Hillfon, Minnenas vind, Mailis Stensman, Stockholm 2008, bild sid 12

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.