20. Hertha Hillfon, skulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Skulptur
1984
Tempelhund
Lergods
Signerad H 84
Höjd 48, 74 x 36 cm
UTSTÄLLD
Hertha Hillfon, Minnenas vind, Waldemarsudde, Stockholm våren 2008.
HISTORIK:
Ett exemplar av denna skulptur i brons är placerad i Hammarby sjöstad, Stockholm

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.