2. Hertha Hillfon, skulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Gösta Hillfon
Skulptur
Lergods
Höjd 73, 58 x 38 cm
HISTORIK:
Gösta Hillfon (1919 -1995), Herthas make, var arkitekt och ritade bland annat den stora ateljén åt henne som uppfördes 1968.
UTSTÄLLD
Hertha Hillfon, Minnenas vind, Waldemarsudde, Stockholm våren 2008.

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.