163. Hertha Hillfon, skulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Skulptur
Barnskjorta
Stengods, röd och vit glasyr
Höjd 27, bredd 43 cm
UTSTÄLLD:
Gustavsbergs porslinsmuseum våren 2014

Köparen förbinder sig att låna ut konstverket till kommande utställning om Hertha Hillfon på Strandverket, Marstrand samt Lidköpings Konsthall som äger rum från april 2015.

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.