15. Hertha Hillfon, skulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Skulptur
Tidigt 1970-tal
Linnehandduk
Stengods, ljus glasyr
Höjd 10, 31 x 25 cm

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.