145. Hertha Hillfon, mask

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Mask
Skådespelerskan Malin Ek
Stengods, glasyrer i vitt, brunt och blått
Höjd 80, längd 88 cm
Podium i stål, höjd 137, diameter 90 cm, ingår
UTSTÄLLD
Hertha Hillfon, Minnenas vind, Waldemarsudde, Stockholm våren 2008.
HISTORIK:
Utförd till scenografi till Unga Klara 1991
LITTERATUR:
Jämför Hertha Hillfon, Minnenas vind, Stockholm 2088, bild sid. 81

Köparen förbinder sig att låna ut konstverket till kommande utställning om Hertha Hillfon på Strandverket, Marstrand samt Lidöpings konsthall som äger rum från april 2015.

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.