13. Hertha Hillfon, väggskulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Väggskulptur
Linne
Stengods, vit glasyr
40 x 50 cm
Monterad för upphängning

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.