126. Hertha Hillfon, mask

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Mask
1990
Lergods, ljusblå glasyr, 3 delar
Höjd 90, bredd 90, slingor längd ca 60 cm
Podium i stål, höjd 94, 110 x 60 cm, ingår
UTSTÄLLD
Hertha Hillfon, Minnenas vind, Waldemarsudde, Stockholm våren 2008.
LITTERATUR:
Hertha Hillfon, Minnenas vind, Mailis Stensman, Stockholm 2008, bild sid. 63

Tomelilla Konsthall önskar låna in konstverket till kommande utställning Hertha Hillfon-Ett arv att förvalta på Tomelilla Konsthall 6 december 2014-1 februari 2015.
Köparen förbinder sig att låna ut konstverket till kommande utställning om Hertha Hillfon på Strandverket, Marstrand samt Lidköping konsthall som äger rum från april 2015.

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.