109. Hertha Hillfon, skulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
Relief
Solansikte
Lergods, målad i guld
Höjd 76, bredd 100, djup 38 cm
UTSTÄLLD
Hertha Hillfon, Minnenas vind, Waldemarsudde, Stockholm våren 2008.
Gustavsbergs porslinsmuseum , våren 2014
LITTERATUR:
Hertha Hillfon, Minnenas vind, Mailis Stensman, Stockholm 2008, bild sid 78-79
Köparen förbinder sig att låna ut konstverket till kommande utställning om Hertha Hillfon på
Strandverket, Marstrand samt Lidköpings Konsthall våren 2015

Ändringar
STENSOCKELN PÅ BILDEN INGÅR EJ
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.