10. Hertha Hillfon, skulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Skulptur
Omkring 1960
Abstrakt
Stengods, glasyr i oxblod och brunt
Höjd 63 cm
UTSTÄLLD
Hertha Hillfon, Minnenas vind, Waldemarsudde, Stockholm våren 2008.

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.