1. Hertha Hillfon, skulptur

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Skulptur
Telefon
1970
Stengods, blå, svart och röd glasyr
Signerad Hertha Hillfon 1970
Höjd 24, 40 x 40 cm
Sockel i stål, höjd 5, 42 x 44 cm, ingår
UTSTÄLLD:
Svenskt Tenn, Stockholm, sommaren 2014

Ändringar
Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.