1220. Hermès, Paris, plånbok "Dogon", plommonfärgad

Objektsbeskrivning
HERMÈS, Paris, plånbok "Dogon", plommonfärgad, matt croco, spänne i blank vitmetall, löstagbar mindre plånbok inuti, handgjord, stämpelmärkt HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE, artisanstämplad 5NM, inramat M, 12 x 20 x 2 cm, mindre plånbok 9,5 x 16 cm, tillhörande ask i original; obetydligt slitage