1153. Donna Karan, New York, aftonkjol, svart crêpesatin

Objektsbeskrivning
DONNA KARAN, New York, aftonkjol, svart crêpesatin, komposition 53 % acetat 47 % rayon, skuren på skrodden, toreadormidja, etikettmärkt DONNA KARAN NEW YORK, enligt etikett storlek US10 IT44 FR42 UK12 JPN15 GR40, mått: midjevidd 72 cm, höftvidd 88 cm, stuss 102 cm, längd mitt bak 128 cm, dolt blixtlås mitt bak 20 cm, tillhörande galge i original, smärre slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida