1152. Alberta Ferretti, aftonklänning, aftonväska

Objektsbeskrivning
ALBERTA FERRETTI, aftonklänning, hallonröd crêpesatin, komposition 100 % siden, skuren på skrodden, intrikat tillskärning, djupt ringad bak, etikettmärkt ALBERTA FERRETTI, enligt etikett storlek I 44 F 40 D 40 GB 12 USA 8, mått: övervidd 84 cm, midjevidd 76 cm, stuss 92 cm, kjollängd mitt bak från midja 118 cm, tillhörande sjal/kombinerad bolero i chiffong med kimonoärm, tillhörande aftonväska, röd polyestersatin, länk beströdd med dekorativa pärlor, 9 x 14 x 6 cm, länk 31 cm; smärre slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida