1150. Amanda Wakeley, London, ensemble

Objektsbeskrivning
AMANDA WAKELEY, London, ensemble, bestående av liv, sjal och sling-backs, silverfärgade, liv, råa kanter, crêpesatin, komposition 100 % siden, rak modell, skuren på skrodden, etikettmärkt AMANDA WAKELEY, enligt etikett storlek UK12 EUR38 USA10, mått: övervidd 80 cm, tillhörande galge i original, sjal, helsidenchiffong, utsökt pärlbroderi, råa kanter, längd 260 cm, sling-backs, crêpesatin, etikettmärkta AMANDA WAKELEY, enligt märkning storlek 39, klackhöjd 10 cm, tillhörande dustbags i original; obetydligt slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida