1148. Donna Karan, New York, dräkt, kavaj, väst, kjol

Objektsbeskrivning
DONNA KARAN, New York, dräkt, bestående av kavaj, väst och kjol, grå, etikettmärkt DONNA KARAN NEW YORK, enligt etikett storlek U.S.10 IT44 FR42 UK12 JPN15, tillhörande galge i original, kavaj, figursydd, nätt axelvadd, fodrad med vinröd crêpesatin, mått: övervidd 92 cm, midjevidd 84 cm, höftvidd 96 cm, stuss 104 cm, axel/ärm 13/72 cm, ryggbredd 80 cm, hellängd mitt bak 66 cm, väst, oregelbunden knäppning, fodrad med crêpesatin, mått: övervidd 84 cm, midjevidd 72 cm, höftvidd 90 cm, hellängd mitt bak 53 cm, kjol, pennmodell, fodrad med japonsilke, tillhörande underkjol, mått: midjevidd 70 cm, höftvidd 94 cm, stuss 100 cm, längd mitt bak 55 cm, sprund mitt bak 10 cm, dolt blixtlås mitt bak 16 cm; smärre slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida