1147. Donna Karan, New York, dräkt, kavaj, kjol

Objektsbeskrivning
DONNA KARAN, New York, dräkt, bestående av kavaj och kjol, kritstrecksrandig på svart botten, komposition 73 % viskos 27 % lin, etikettmärkt DONNA KARAN NEW YORK, enligt etikett storlek US10 IT44 FR42 UK12 JPN15 GR40, tillhörande galge i original, kavaj, figursydd, nätt axelvadd, halvfodrad med japonsilke, mått: övervidd 94 cm, midjevidd 88 cm, höftvidd 98 cm, stuss 110 cm, axel/ärm 13/75 cm, ryggbredd 40 cm, hellängd mitt bak 75 cm, kjol, pennmodell, ofodrad, mått: midjevidd 74 cm, höftvidd 98 cm, stuss 100 cm, längd mitt bak 58 cm, dolt blixtlås i sidan 19 cm; obetydligt slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida